447507-2022 - ResultatSverige-Svenljunga: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsprinters och skrivare
Referensnummer: KSF-2021-203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp/leasing av fabriksnya (nytillverkade) MFP och laserskrivare, tillval samt
övriga tjänster. Även omfördelning och flyttning av befintliga skrivare ingår i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp/leasing av fabriksnya (nytillverkade) MFP och laserskrivare, tillval samt övriga tjänster. Även omfördelning och flyttning av befintliga skrivare ingår i uppdraget.
UM arbetar med Site Audit som stödsystem för kontroll och effektivisering av utskrifts- och kopieringsfunktionerna.
UM önskar en leverantör som vill kommunernas bästa. Antagen leverantör ska se till de förutsättningar som redan finns i kommunen och vid behov flytta och omfördela maskiner i kombination med nyleverans.