447508-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Malmö: IT-tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensavtal samt uppgraderings- och underhållsavtal.
Referensnummer: DP-17-0038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VA SYD har, efter ett genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Digpro Solutions AB avseende licenser, underhåll, support och vidareutveckling av befintligt programvara enligt tidigare upphandlat avtal DP-09-0044.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72300000 Datatjänster, 72610000 Datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser avtal för licenser, underhåll, support och vidareutveckling av befintligt program dpSpatial med tillhörande programvaror dpWater, dpWebmap och dpFieldmap.