447512-2021 - ResultatSverige-Örebro: Förlossningsvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förlossningsverksamhet Karlskoga lassarett
Referensnummer: 20RS1775
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111320 Förlossningsvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser förlossningsverksamhet i Region Örebro läns lokaler på Karlskoga lasarett. Leverantören ska bedriva medicinskt säker och trygg vård med möjlighet att handlägga alla typer av förlossningar som ingår i uppdraget. Leverantören ska ha tillräcklig kapacitet och tillräckliga resurser för att utföra uppdraget under hela året, med hög patientsäkerhet. Uppdraget omfattar förlossningsvård och eftervård med omhändertagande i både öppenvård och slutenvård, dygnet runt årets alla dagar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen