447522-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk analys
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientnära analyser
Referensnummer: RS/2129/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85148000 Medicinsk analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla patientnära analyser, såsom exempelvis B-Hb, P-glukos, CRP, urin HCG, U-albumin, F-Hb, TNT, BNP, LPK/diff, PK, D-dimer etc.Regionen är stor till ytan och består av 1 sjukhus, specialistsjukvård, och ca 30 hälsocentraler och distriktssköterskemottagningar. Det finns även ambulanser och andra mobila enheter som tillhör både specialistvården och primärvården där samtliga har behov av patientnära analyser. Behoven av analyserna är varierande, kan vara både stationärt och flexibelt eller mobilt och även variera från enkla analyser till mer avancerade analyser med avancerade instrument. Det är flera olika yrkeskategorier som skall utföra analyserna varför handhavandet är av stor vikt. Ledorden är - Enkelhet - Få moment - Kort analystid - Kvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
CRP stationär
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85148000 Medicinsk analys, 85111810 Blodanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
CRP mobil
Del nr: 2
Glukos
Del nr: 3
Hb
Del nr: 4
Urinsticka
Del nr: 5
PK
Del nr: 6
TNT, BNP, D-dimer
Del nr: 7