447541-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning i Borlänge kommun 2021
Referensnummer: GNU 2020/116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar undervisningsinsatser inom nedanstående områden till Borlänge kommun:
· SFI A-D, Grundläggande kurser inkl. orienteringskurser, Gymnasiala kurser inkl. orienteringskurser, Gymnasiala yrkesutbildningar inkl. arbetsplatsförlagt lärande APL, metod, laborationer, gymnasie-/komvuxarbete: enligt Skolverkets nationella yrkespaket inom:
Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Handel- och administrationsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet
· Kurserna SFI (CD) och SVA/SVE på grundläggande nivå samt orienteringskurser, vilka ska kunna integreras med yrkespaketen mot branschen, enligt ovanstående gymnasieprogram för att möta elevens olika behov och förutsättningar i studier.
· Fristående kurser från andra gymnasieprogram t.ex. engelska 5, 6; historia 1a1, 1a2, 1b, 2b; inkl. arbetsplatsförlagt lärande APL, metod, laborationer, gymnasie-/komvuxarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1. Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning, 80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2. Handels- och administrationsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet
Del nr: 2
3. Restaurang- och livsmedelsprogrammet
Del nr: 3
4. Fristående kurser
Del nr: 4