44759-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och avhjälpande underhåll utemiljö
Referensnummer: UH-2023-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för utförande av markskötsel både under vinter- och barmarksperiod av fastighetsmark samt felavhjälpande underhåll och mindre anläggningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 50870000 Reparation och underhåll av lekplatsutrustning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77312100 Ogräsbekämpning, 77314000 Markskötsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Historisk volym är cirka 15 miljoner SEK/år de senaste tre åren. Detta inkluderar samtliga arbeten som ersatts med fast ersättning, rörlig ersättning och tilläggsarbeten. De ingående arbetena har förändrats från tidigare kontrakt och antalet och storleken av beställda tilläggsarbeten varierar kraftigt från år till år.
Beställaren uppskattar att ramavtalets värde under de kommande fyra åren är cirka 60 miljoner SEK. Observera att volymerna endast är en uppskattning.
Ramavtalets takvolym är 120 miljoner SEK.