447600-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Pumpar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyanskaffning Pumpar
Referensnummer: 20MB982
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42122000 Pumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att tillförsäkra SVOA en kostnadseffektiv leverans av nya pumpar som används inom vatten och avloppsverken men också inom ledningsnät.
Leveransklausul
Om inget annat angivits, ska leverans ske DDP (anvisad adress under 6.11.1.1 Leveransadresser) Incoterms 2020.Vid leverans direkt ut till Beställarens pågående arbeten ska, om inget annat angivits, leverans ske DPU (angiven adress) Incoterms 2020.På följesedeln ska det tydligt framgå produktnamn, Beställarens och Leverantörens artikelnummer, antal och Beställarens inköpsordernummer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42122100 Vätskepumpar, 42122430 Centrifugalpumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen