447618-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Stora containrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Containrar för SÖRAB:s verksamhet
Referensnummer: UH2018-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613000 Stora containrar
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB använder olika typer av containrar för förvaring och transport av alla de typer av avfall som hanteras i SÖRAB:s verksamhet. Dessa containrar är vita med SÖRAB:s logotype, som en del av vårt varumärke, då de både används på våra återvinningsstationer och syns i transporter på allmänna vägar.
Upphandlingen avser att säkerställa SÖRAB:s behov av nya containrar då befintliga containrar tas ur drift pga skador eller slitage alternativt då antalet anläggningar som hanterar avfall stiger och det därför krävs flera containrar i denna hantering.
Planerad avtalstid är 1+1+1+1 år med start av beställningar i februari 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen