Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Befuktare och förbrukningsmateriel
Referensnummer: LS 2018-1042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33157700 Gasbefuktare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Befuktare och förbrukningsmateriel till Nya Karolinska Solna (NKS) och Karolinska Universitetssjukhuset. Upphandlingens uppskattade värde är 15 000 000 SEK. SLL förbinder sig inte att avropa viss mängd/volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen