447652-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten – Tekniska konsulter för kriteriearbete inom samhällsbyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulter för kriteriearbete inom samhällsbyggnad
BeskrivningDenna upphandling av konsulter genomförs för att ge Upphandlingsmyndigheten tillgång till tekniska konsulter för utveckling och revidering av hållbarhetskriterier på samhällsbyggnadsområdet. Upphandlingsmyndigheten avser att teckna ramavtal med en leverantör. Upphandlingsmyndigheten kommer att göra avrop vartefter behov uppstår. Någon viss volym eller antal timmar kan inte garanteras. Uppdraget beräknas dock att ligga på ca 200 h/år.
Intern identifierareUHM-2024-0336
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000