Huvudsaklig CPV-kod 72212217 Programvaruutvecklingstjänster för transaktionsbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning är att implementera en stabil, effektiv, skalbar och modern lösning för vägning av fordon samt supporttjänst för denna lösning. Detta för att B även i framtiden ska kunna ta emot inkommande bränsle och avfall samt genomföra utleveranser och samtidig följa de lagar, förordningar och regelverk som styr denna hantering. Momenten såsom vägning av avfall och bränsle samt tillhörande registrering med avfallskod/EWC-kod, registrering och återrapportera analysresultat av provtagningar på bränsle samt styrning till leveransplatser är en del av moment som lösningen behöver kunna hantera för att vara rätt stöd till vår verksamhet som hanterar bränsle och avfall.
Idrifttagande för det nya vågsystemet är planerat till 30.9.2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42923000 Maskiner för vägning och vågar, 42923200 Vågar, 48100000 Programvara för särskild industri, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen