447803-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konfokalmikroskop med virtuellt pinhål för superupplösning och parallell detektion
Referensnummer: V-2020-0609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
ALM, KTHs infrastruktur för mikroskopi avser köpa ett konfokalmikroskop med virtuellt pinhål för superupplösning och parallell detektion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Funktionsbeskrivning:
1. Konfokalmikroskop baserat på detektion av pinhålsplanet, sk Airyscan detektion i 32 segment.
2. Detektion med virtuellt pinhål för superupplösning och parallell detektion
3. Upplösning x/y=120 nm, z=350 nm vid 488 nm excitation
Airyscan detektion bygger på en princip för konfokal avbildning där hela diffraktionsmönstret i ett konfokalmikroskop avbildas på en spatiell detektor. Genom att analysera hur ljuset från en belyst punkt sprids på detektorn kan både superupplösning och paralleisering av detektionen uppnås. Upplösningen med Airyscan hamnar mellan traditionell konfokal mikroskopi och superupplösande mikroskopi och utgör ett komplement till de tekniker som redan är etablerade i ALM.