See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Busstrafik 2027
Beskrivning: Upphandlingen avser allmän kollektivtrafik med buss i Västernorrlans län samt skolskjutsar med buss och mindre fordon i kommunerna Härnösand, Kramfors, Sollefteå och Örnsköldsvik. Den allmänna kollektivtrafiken med buss har en årlig produktion av cirka 12,5 miljoner tidtabellkilometer. Skolskjutstrafiken har en årlig produktion av cirka 1,2 miljoner kilometer med elev i buss. Trafiken ska starta vid tidtabellskiftet i december 2027.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Medelpad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113116:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2 . Ådalen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113116:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Örnsköldsvik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113116:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: A - Skolskjuts Härnösands kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113116:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: B - Skolskjuts Kramfors kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113116:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: C - Skolskjuts Sollefteå kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113116:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: D - Skolskjuts Örnsköldsviks kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113116:Lot:7