447953-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiosker på Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2021-00102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av två kisoker  (se bilagor för objektsbeskrivningar) på Stockholm Arlanda Airport i Terminal 5 Pir F som tillhandahåller ett utbud enligt kravspecifikationen.
Koncessionshavaren ska inneha ett bonusprogram i form av en applikationslösning till kundens mobila klient(er) samt aktivt arbeta med olika erbjudanden i butikerna samt i egna kanaler.
Koncessionshavaren ska ha möjlighet att erbjuda kunderna en self-service funktion i form av snabbkassa eller liknande lösningar.
Konceptet ska vara tydligt profilerat på take away för de måltidslösningar som erbjuds.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen.