448000-2026 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten – Fiberutbyggnad Seltjärn-Solberg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelFiberutbyggnad Seltjärn-Solberg
BeskrivningObjektet avser mark- och fiberarbeten inom projekt Bredband 2030 för fiberutbyggnad i två delprojekt längs sträckan Seltjärn-Solberg. Entreprenaden sträcker sig över två säsonger, 2026-2027.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126370:Lot:1