2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datalakehouse och datatjänster för den egenägda vården inom Region Stockholm
Beskrivning: En gemensam dataplattform (ett datalakehouse) för robust och informationssäker hantering av stora datamängder, däribland vårddata, och omfattar leverans och etablering av en teknisk plattform för sekundäranvändning av data. Sekundäranvändning av data innebär att digital information som samlats in för ett ändamål, till exempel i vården, används för andra legala samhällsnyttiga syften, såsom forskning, innovation, analys och uppföljning.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122203:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängning av avtalstid med maximal avtalstid om sex (6) år. Region Gotland och andra nämnder inom Region Stockholms organisation, såsom Regionstyrelsen (Regionledningskontoret), Tiohundra AB (10100), Trafiknämnden och Kulturnämnden kommer att ha möjlighet under avtalstiden att använda Lösningen.