448181-2018 - PlaneringSverige-Huddinge: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Gladö Etapp 3
Referensnummer: 2018-067
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge Kommun, Kommunstyrelsens förvaltning, och Stockholm Vatten och Avfall har i samband med genomförande av detaljplanen ”Gladö Etapp 3” för avsikt utföra ombyggnation och nybyggnad av vägnätet samt allmänna anläggningar i området.
Uppdraget omfattar framtagande av komplett förfrågningsunderlag inom teknikområdena gata, dagvatten (inom gata), geoteknik, belysning, ledningssamordning och inmätning, samt framtagande av bygghandling för allmän platsmark inom Gladö etapp 3.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen