448201-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kista: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Hus C, Kvarteret Edö 1, Farsta.
Referensnummer: 10 248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalt skall 107 lägenheter för vård-och omsorgsboende skapas i hus C genom ombyggnad av fastigheten och avser ombyggnad av badrum i hus C, nya ytskikt, nya kök, nya installationer.
Vidare utbyggnad av befintligt fläktrum på tak och arbeten i befintligt skyddsrum.
I hus B finns i södra delen servicehus samt i norra delen ett vård och omsorgsboende som har fullverksamhet. I hela källarplanet finns personalutrymmen och driftsutrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45323000 Ljudisoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45343230 Installation av sprinklersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen