448203-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
D&U av Gata, Park- och Trafikverksamhet – område Centrum.
Referensnummer: TN 2017/00739
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknik- och Fastighetsförvaltningen har för Gata, Park- och Trafikverksamheten delat in staden Västerås i tre driftområden, Område Väster, Område Centrum och Område Öster, samt Stora leder. Denna upphandling gäller Område Centrum.
Objektet omfattar drift och underhåll av ytor, utrustning och anläggningar mm som härrör till detta ansvar, samt tillsyn och planering. Objektet omfattar även vinterväghållning och gräsklippning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 77314000 Markskötsel, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77313000 Parkskötsel, 77315000 Sådd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen