448235-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Viggby-ängar tennishall
Referensnummer: KFA 2021/16-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen planeras annonseras september 2021
I augusti 2020 totalförstördes den kommunägda tennishallen belägen inom fastigheten Fogden 2 vid en brand. Lokalerna hyrdes av Näsbyparks tennisklubb som där bedrev sin inomhusverksamhet. Klubben står nu utan tennishall och diskussioner har förts för att hitta en lösning som möjliggör att föreningen kan återuppta sin verksamhet så snart som möjligt.
Projektet avser uppförande av en ny tennishall med fem tennisplaner inom del av fastigheten Viggbyholm 74:36, vid Bergtorpsvägen. Likt den tidigare tennishallen inom fastigheten Fogden 2 kommer omklädningsrum, kansli och uppehållsutrymmen att uppföras inom två våningsplan mellan tennisplanerna. Projektet omfattar även finplanering och markarbeten.
Entreprenaden omfattar nybyggnad av en tennishall innefattande bl.a grundläggning, uppförande av stomme, installationer, stomkompletteringar, fast inredning och driftsättning av anläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nybyggnation Tennishall