448274-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Golv- och plattläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal golvarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Stockholmshem upphandlar ramavtal för golvarbeten. Golvarbetena består bl.a. av läggning/lagning av linoleum- och plastmattor, läggning/lagning av våtrumsmattor, läggning/lagning av parkettgolv och laminatgolv samt slipning och lackering av parkettgolv. De flesta arbeten utgörs av s.k. valfritt lägenhetsunderhåll som initieras av Stockholmshems hyresgäster och merparten av arbetena sker med kvarboende hyresgäster.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45431000 Golv- och plattläggning, 45431100 Läggning av golvplattor, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432130 Golvbeläggning, 45453000 Reparation och renovering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.