448287-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Kärnekulla skola och förskola
Referensnummer: 20/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Habo kommun avser att uppföra nybyggnad av en skola F-6 och en förskola med sex avdelningar. Skolbyggnaden ska vara klar för besiktning under juli månad år 2022 och förskolan prel. något senare. Entreprenaden kommer att genomföras som totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112723 Utformning av lekplatser, 45213400 Installation av personalrum, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen