448300-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Hantverkare
Referensnummer: UPPH2021-00137-00145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtalskontrakt för ombyggnadsarbeten, fastighetsunderhåll och installationer inom nio (9) olika avtalskategorier med avropsvärde från 0 SEK upp 2, eller 10 miljoner SEK.
(Avropsvärde 0–10 miljoner)
a) El och telesystem
b) Värme och rör
c) Mark
(Avropsvärde 0–2 miljoner)
d) Hiss
e) Bygg, rivning och sanering
f) Tak
g) Fukt inomhusmiljö och miljö
h) Kyla och vent
i) Medicinska gaser
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen