Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Reservdelar till Caterpillar motorer m.m.
Referensnummer: 21-03733
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34312000 Motordelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket har behov av ramavtal för reservdelar och förbrukningsmaterial till Caterpillar motorerna på verkets fartyg. Behovet avser reservdelar och förbrukningsmaterial som ska bytas ut av Sjöfartsverkets egen personal.
Upphandlingsföremål
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42123500 Turbokompressorer, 42124000 Delar till pumpar, kompressorer eller motorer, 42124100 Delar till motorer, 42514310 Luftfilter, 42913300 Oljefilter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen