44856-2023 - ResultatSverige-Habo: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: 19/346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar snöröjning och/eller halkbekämpning, samt snölastning av 16 olika upphandlingsområden av kommunala gator och, till viss del, kommunala gång och GC-vägar.
Inledning
Habo kommun är en växande kommun. I hela kommunen bor ca 12 500 invånare, varav ca 8 700 i Habo tätort. Habo tätort ligger ca 2 mil norr om Jönköping och har goda kommunikationer i form av järnväg, väg och cykelbana. Det tar ca 11 minuter med tåg från Habo station till resecentrum i Jönköping.
Anbudsinfordran
Habo kommun (Beställaren) bjuder in leverantörer till att lämna anbud i upphandling avseende Vinterväghållning.
Översiktlig information om uppdraget
Upphandlingen omfattar snöröjning (plogning) och/eller halkbekämpning, samt snölastning och snöbortforsling inom sexton (16) olika upphandlingsområden av kommunala gator och till viss del kommunala gång- och cykelvägar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen