Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servrar, lagring och nätverk.
Referensnummer: KS/2017:626-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattande servrar, lagring och nätverksutrustning med tillhörande programvara, samt till hårdvaran närliggande produkter och tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48210000 Programvara för nätverk, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 48821000 Nätservrar, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen