448617-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Laholm: Kött
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Viltkött
Referensnummer: SBN 2021-238
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Laholm, Halmstad, Hylte samt Region Halland inbjuder till anbudsgivning gällande Viltkött.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Ramavtal livsmedel omfattar varuområdet viltkött. Upphandlingen är indelad i tre produktområden: Viltkött, vildsvinskött och vildsvinskött röntgat. Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen är en uppskattad årsvolym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. UM förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner 800 000 SEK/år.
Uppskattad kvantitet, se bilagor 1 a, b, c Förfrågandefiler.
Servering planeras i första hand för oktober-april.
Avropande enheter, se bilagor 2 a, b, c Leveransadresser. För Halmstads kommun, se punkt Samordnad varudistribution.
Takvolym för ramavtalet under hela avtalstiden är beräknad till 3,7 milj SEK