448621-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikationstjänster
Referensnummer: 100-6163-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västernorrland upphandlar ett ramavtal med kommunikationsbyrå. Tjänsterna avser bland annat:
— Formgivning och layout av digital och tryckt media till exempel rapporter och broschyrer.
— Produktion av grafik och illustrationer.
— Filmproduktion och produktion av annan rörlig media tex animation/motion design av enklare filmer och annonser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72413000 Webbsideutformningstjänster, 79342000 Marknadsföring, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning, 79960000 Foto- och tillhörande tjänster, 92100000 Film- och videotjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen