44863-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter - Mekaniska- och tryckbärande anordningar
Referensnummer: 17-0077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling av tekniska konsulter avseende konstruktioner av mekaniska och tryckbärande anordningar.
Orientering om upphandlingen.
Beställaren avser att handla upp konsulttjänster avseende mekaniska- och tryckbärande anordningar.
Orientering om uppdragen:
Arbetet innebär att ta fram konstruktionsunderlag för bl.a. mekaniska anordningar, rörsystem, cisterner och behållare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen