448671-2017 - ResultatSverige-Lund: Vakuumpumpar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vacuum products.
Referensnummer: V 2017/940
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42122450 Vakuumpumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Vacuum products such as valves, UHV pumps, HV pumps, leak detectors, gauges, bakeout components, vacuum components and RGAs. Products are classified into eight lots and tenderers may submit tender for one or several lots.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38300000 Mätutrustning, 38423100 Tryckmätare, 38431100 Gasdetektorer, 42124320 Delar till vakuumpumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vacuum products such as valves, UHV pumps, HV pumps, leak detectors, gauges, bakeout components, vacuum components and RGAs. Products are classified into eight lots and tenderers may submit tender for one or several lots. Lund University have the intention of setting up a framework agreement with one supplier per lot.