See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolskjuts anpassad skola och omsorgsverksamhet
Beskrivning: Örnsköldsviks kommun upphandlar ett avtal för transport av elever inom anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola samt personer i daglig verksamhet enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Transport från fritidsverksamhet och eftermiddagstillsyn (transport efter skolans slut, ca 16:30) ingår i detta avtal för elever inom anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola. Även viss växelvis transport inom grundskolan kan förekomma. Därtill ingår mat och posttransporter för löpande utförande under avtalssperioden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89413:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport