448716-2023 - ResultatSverige-Nässjö: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier
Referensnummer: 3.3.2 2023-139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kemikalier till Nässjö Affärsverks VA- och Energiverksamhet.
Beskrivning av upphandlingen
Nässjö Affärsverk AB inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för processkemikalier.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Nässjö Affärsverk AB, nedan kallad NAV. Information om Nässjö Affärsverk AB finns på vår hemsida www.nav.se.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Citronsyra pulver (säck)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Detaljerad beskrivning om art, omfattning och mängd anges i Upphandlingens föreskrifter.
Polyaluminiumhydroxklorid (bulk)
Del nr: 2
24000000 Kemiska produkter, 24312120 Klorider
Del nr: 3
Detaljerad beskrivning om art, omfattning och mängd anges i Upphandlingens föreskrifter
Natronlut 25% (bulk)
Del nr: 4
14783000 Natrium, 24000000 Kemiska produkter
Natronlut 25% (IBC-behållare)
Del nr: 5
Järnklorid (bulk)
Del nr: 6
Natriumkarbonat Soda (bulk)
Del nr: 7
24000000 Kemiska produkter, 24313310 Natriumkarbonat
Natriumkarbonat Soda (säck)
Del nr: 8
14783000 Natrium, 24000000 Kemiska produkter, 24313310 Natriumkarbonat
Ammoniak 24,5% (bulk)
Del nr: 9
24000000 Kemiska produkter, 24413000 Ammoniak
Natriumhypoklorit 15% (IBC-behållare)
Del nr: 10
14783000 Natrium, 24000000 Kemiska produkter, 24312220 Natriumhypoklorit
Natriumhypoklorit 15% (dunk)
Del nr: 11
Polymer (fat)
Del nr: 12
Polymer (dunk)
Del nr: 13
Polymer (säck)
Del nr: 14
Magnodol/Akdolit (Säck)
Del nr: 15