448721-2020 - ÄndringSverige-Hallstahammar: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Näslundsskolan i Hallstahammar
Referensnummer: TN 354-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Hallstahammar kommun avser riva Näslundsskolan för att göra plats för bygget av en ny skola på samma plats.
Rivning omfattar befintlig skola i ett plan där idrottshall samt skyddsrum och
Teknikutrymmen i hus C behålls.
I entreprenaden ingår rivning av byggnadskroppen för skolan i sin helhet inklusive hantering av miljöfarligt avfall i omfattning enligt miljöinventeringen.