448774-2016 - ResultatSverige-Jönköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Digitala körjournaler.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kodSE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende elektroniska körjournaler. Uppskattat värde: Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 5 000 000. Utvärdering: Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas. Avtalstyp: Beställaren avser att teckna avtal med en (1) leverantör. Avtalsstart: Planerad avtalsstart är 1.1.2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar, 48000000 Programvara och informationssystem, 48610000 Databassystem, 48810000 Informationssystem, 72222300 IT-tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 2 592 000 SEK
exkl. moms