Officiellt namn: Österåkers kommun Postadress: Hackstavägen 22 Ort: Åkersberga Postnummer: SE-184 86 Land: Sverige Att: Lisa Tingström E-post:lisa.tingstrom@osteraker.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Driftentreprenad Enebacken äldreboende.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 25: Hälso- och sjukvård och socialtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Åkersberga.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandling av driftentreprenad av Enebacken: — Särskilt boende, — Dagverksamhet, — Drift av kylrum, — Hälso- och sjukvårdsuppgifter. Upphandlingen genomförs på uppdrag av Vård- och omsorgsnämnden i Österåkers kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85311100 Äldreomsorg, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 615 000 000 SEK
exkl. moms