Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alternativ telefoni
Referensnummer: SLSO 18-1115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32552160 Telefoner för hörselskadade
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO avser att upphandla utrustning för totalkonversation, enligt ISO 222490. Utrustningen används av:
- patienter med svår hörselnedsättning,
- patienter med dövhet,
- patienter med dövblindhet,
- patienter med talskada eller språkstörning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32552150 Telefoner för synskadade, 32570000 Kommunikationsutrustning, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 48314000 Programvara för taligenkänning, 48510000 Programvara för kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen