LUK - tjänster- och byggkoncessionerCopenhagen Malmö Port Aktiebolag, bjuder in till upphandling av mobiltelefoni, bredband och växel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
CMP skall ha telefoni och data i Danmark och Sverige samt et tilbud på gemensam molnväxel. Med telefoni avses fast telefoni, mobiltelefoni och mobilt bredband i form av tjänster per användare och månad. Fast telefoni skall erbjudas med softphones och IP-telefoner och mobiltelefoni med app och SIM-kort/E-SIM. Det skall vara samma telefonitjänster i de bägge länder, men lösningen skall hantera lokala nationella nummer. Molnväxeln som erbjuds kan väljas eller avmarkeras av CMP och skall innehålla tjänster för köer, knappval, voicemail och anslutningar skall vara gemensam för hela CMP på det sätt att samma funktion kan appliceras både i Danmark och Sverige samt att användare och nummer kan mixas. Det skall levereras en portal för administration av lösningen där alla abonnemang, användare och funktioner hanteras på samma sätt för Danmark och Sverige. Licencer omfang er ca. 161 och ca. 400 GB data pr. måned varierar över tiden. Leverans av mobiltelefoner (hardware) ingår inte i detta avtal.