448948-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lasermikrodissektionsinstrument
Referensnummer: V 2020/1585
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet inbjuder till anbudsgivning avseende lasermikrodissektionsinstrument (LMD) som möjliggör isolering av specifika vävnad/celler/organismer från övrigt/-a vävnad/celler/organismer. I detta upphandlingsdokument finns alla nödvändiga uppgifter, krav och villkor för att kunna lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av lasermikrodissektionsinstrument för undersökning av celler i vävnadssnitt eller cellkulturer.
Upphandlingsobjekt
Vi emotser ert anbud med intresse!
Med vänlig hälsning
Emir Kurtanovic
Upphandlare
Omfattning
Leverantörens åtagande under avtalstiden inkluderar:
Omhändertagande alternativt inbyte av befintlig utrustning, förutsatt att köparen inte väljer att göra sig av med det på annat sätt.
Frakt, försäkring, tull och emballage.
Lossning av levererad gods, uppackning, borttransport av emballage och montering.
Komplett leverans av nytillverkad utrustning till Lunds universitet.
Installation, intrimning, kvalificering samt alla övriga åtaganden till dess att utrustningen är driftfärdig.
Dokumentation för handhavande och teknisk support.
Utbildning
Förebyggande och avhjälpande underhåll under garantitiden motsvarande fullserviceavtal.
Option att teckna serviceavtal efter garantitiden.
Servicehjälpmedel, d v s utrustning som behövs för förebyggande och avhjälpande underhåll, såsom specialverktyg, specialkablar, särskild mjukvara etc.
Övriga krav och villkor enligt upphandlingsdokumentet.