Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Allmäna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ÅVC Återbruk Roslagstull
Referensnummer: Dnr:17AV241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
På Stockholms stads uppdrag ansvarar avfallsnämnden för att främja en miljömässig och kostnadseffektiv hantering av stockholmarnas hushållsavfall.
Avfallsnämnden agerar genom Stockholm Avfall AB, som ansvarar för insamling och behandling av hushållsavfall. Stockholm Vatten och Avfall, inbjuder intresserade leverantörer att delta i kvalificeringen till kommande upphandling av Roslagstulls återbruk och tillhörande mobil återvinningscentral (pop-up återbruk).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen