448961-2022 - PlaneringSverige-Habo: Byggnation av avloppsreningsverk
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till dialogmöte inför upphandling - ombyggnation av avloppsreningsverk
Referensnummer: 22/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Habo kommun ska bygga om avloppsreningsverket för Habo tätort. Anläggningen behöver renoveras och byggas ut för att få en större kapacitet och bättre förutsättningar att klara de strängare krav på utsläppsnivåer som kommer i framtiden.
Inför detta bjuder vi nu in konsulter och entreprenörer till dialogmöte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232421 Reningsverk, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453100 Renoveringsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Habo kommun kommer att genomföra en upphandling med avsikt att ta fram en systemhandling för ombyggnaden av Habo avloppsreningsverk, med option på projektering och byggnation.