44897-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Uthyrning av egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresupphandling förvarsenhet, Norrland
Referensnummer: 3.2.1-2019-2711
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70130000 Uthyrning av egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket har förvar på flera platser runt om i landet men saknar för närvarande lokaler för förvar i Norrland. Migrationsverket behöver därför snarast teckna ett hyresavtal för lokal i enlighet med kravställning för förvar i Norrland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen