449044-2023 - ResultatSverige-Överkalix: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokala busslinjer Norrbotten GÄLLIVARE
Referensnummer: 07:2023:059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten AB avser att upphandla kollektivtrafik i länet med trafikstart under år 2023. Linjer vilka är föremål för upphandling har trafik inom Gällivare kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länstrafiken i Norrbotten AB avser att upphandla kollektivtrafik i länet med trafikstart under år 2024. Linjer vilka är föremål för upphandling har trafik inom Gällivare kommun.