449143-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkar - Distans
Referensnummer: Af-2022/0053 5995
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av kontraktsföremålet
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i ramavtalsupphandling av Teckenspråkstolkar - Distans.
Tjänster som efterfrågas är:
Teckenspråkstolkning
Tecken som stödtolkning
Teckenspråkstolkning med döv teckenspråkstolk
Referensnummer
Arbetsförmedlingens diarienummer: Af-2022/0053 5995.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda senast:
2022-12-05 23:59.
Observera att eventuell support från Mercell TendSign endast ges under kontorstid.
Anbudsöppning kommer att ske: 2022-12-06 07:00.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samtlig tolkning som upphandlingen avser sker mellan svenskt talat språk och svenskt teckenspråk.
Hur tjänsterna ska levereras framgår under i dokumentdel Krav på tjänsten.
Bakgrund
Arbetsförmedlingen har ett sektorsansvar för handikappfrågor inom arbetsmarknadspolitiken som bland annat innebär att personer med funktionsnedsättning på lika villkor som övriga ska kunna ta del av Arbetsförmedlingens service och av de arbetsmarknadspolitiska insatserna.
Arbetsförmedlingen har också uppdraget att tillgängliggöra verksamheten för personer med funktionsnedsättning enligt den nationella handlingsplanen för handikappolitiken. I linje med dessa uppdrag ska den arbetsmarknadspolitiska verksamheten, det vill säga både Arbetsförmedlingens tjänster och de arbetsmarknadspolitiska programmen, vara tillgänglig för personer med funktionsnedsättning.
För barndomsdöva, dövblinda, vuxendöva, hörselskadade personer samt personer med tal- och/eller språkstörning som behöver tolk för att kunna kommunicera ska tolkstöd erbjudas i kontakterna med Arbetsförmedlingen vid enskilda samtal, gruppinsatser, samt vid deltagande i arbetsmarknadspolitiska program och insatser.
Enligt 13 § förvaltningslagen (2017:900) ska en myndighet använda tolk och se till att översätta handlingar om det behövs för att den enskilde ska kunna ta till vara sin rätt när myndigheten har kontakt med någon som inte behärskar svenska. En myndighet ska under samma förutsättningar använda tolk och göra innehållet i handlingar tillgängligt när den har kontakt med någon som har funktionsnedsättning som allvarligt begränsar förmågan att se, höra eller tala.
Den efterfrågade tjänsten ska inte på något sätt ersätta regionernas uppdrag för vardagstolkning, utan den ska ge målgruppen tolkstöd för att kunna ta del av den arbetsmarknadspolitiska verksamheten på lika villkor som övriga medborgare.
För övrig information om Arbetsförmedlingens uppdrag och verksamhet ombeds anbudsgivare besöka www.arbetsformedlingen.se.
Anbudsöppning
Anbudsöppning sker hos Arbetsförmedlingen. Vid anbudsöppningen deltar minst två (2) tjänstemän från Upphandlingsavdelningen. Anbudsöppningen är inte offentlig. På begäran av en anbudsgivare kan dock en av Handelskammaren utsedd person närvara. Kostnader för detta ska betalas av den som framställt begäran.