Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Cyklotron- och radiokemibyggnad B16
Referensnummer: UPPH2021-00209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214600 Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala utför en upphandling gällande ny cyklotron- och radiokemibyggnad B16.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen