449310-2026 - Resultat
Sverige – Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare – Entreprenadmaskintjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenadmaskintjänster
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal som ska tillgodose Serviceförvaltningens behov av entreprenadmaskintjänster. Beställaren har behov av flertalet olika maskintyper, inklusive förare, för olika projekt/uppdrag och med varierande projekttider. Nedan följer en översikt av exempel på maskintyper som efterfrågas. - Hjullastare - Grävlastare - Grävmaskiner på band - Grävmaskiner på hjul - Schaktmaskiner - Dumper - Specialekipage för materialhantering respektive stubbfräs - Teleskoplastare - Sopmaskin - Gräsklippning
Intern identifierareSN-2026-801
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareEntreprenadmaskintjänster