449341-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för strömmande media.
Referensnummer: UH-2017-858
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun, Medioteket, samt övriga deltagande parter:
Region Västerbotten, Ånge kommun, Timrå kommun, Ovanåker kommun, Ockelbo kommun, Kramfors kommun, Bollnäs kommun, Norrbottens läns kommuner och Inköp Gävleborg
upphandlar:
Tjänst för Strömmande media (omfattning: samtliga deltagande parter).
Denna upphandling omfattar samtliga parters behov av Tjänst för Strömmande media.
Bokningsfunktion (omfattning: endast Sundsvalls kommun).
Sundsvalls kommun/Medioteket upphandlar dessutom en bokningsfunktion som ska integreras i tjänsten för strömmande media ovan.
Bokningsfunktion ska innehålla:
Möjlighet till bokning, leverans och returer av bokningsbara produkter.
I upphandlingen ingår även tjänster för implementering, utbildning, support, underhåll och vidareutveckling av tjänsterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48520000 Programvara för multimedia, 48516000 Programvara för utbyte, 48519000 Programvara för minneshantering, 48517000 IT-programvara, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen