449346-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation fjärrvärme- och fjärrkylcentraler
Referensnummer: 19/165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45251250 Anläggningsarbeten för fjärrvärmecentral
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar installation av ny fjärrvärmecentral samt fjärrkylcentral. inom Linköpings kommun samt ett fåtal i Borensberg, Kimstad, Kisa, Skärblacka och Åtvidaberg. Installationer ska även göras i fastigheter i Mjölby.
Upphandlingen omfattar även installation av servisventiler samt mätarombyggnationer. Upphandlingen omfattar även installationer av fjärrvärmecentraler i småhus. Tillkommande arbetsuppgifter relaterat till detta är borttagning av befintlig värmekälla, sanering och demontering av invändig oljetank samt demontering av ackumulatortank till småhus. Avtalsområde för installationer i småhus börjar gälla 2021-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331230 Installation av kylutrustning, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Installation av fjärrvärme- och fjärrkylcentraler med tillhörande anläggningar i fastigheter. Separat pris kommer att begäras på installation och fjärrvärmecentraler i villor.
Syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med upp till tre (3) leverantörer som ska genomföra installationer av fjärrvärme- och fjärrkylcentraler i Linköping med omnejd samt Mjölby. Utöver detta ska installationer i småhus, installationer av servisventiler samt mätarombyggnationer utföras i kommunerna där en leverantör per kommun ska åta sig uppdraget.
Avsikten är att teckna ramavtal med om möjligt minst 3 leverantörer. För avrop på installationer i småhus, installationer av servisventiler samt mätarombyggnationer gäller rangordning där det för B mest ekonomiskt fördelaktiga anbudet blir förfrågad först. Om denna L inte kan genomföra uppdraget går förfrågan vidare till den L som är rangordnad som nummer 2, och så vidare. För kompletta installationer i fastigheter gäller förnyad konkurrensutsättning där samtliga L bjuds in till att lämna anbud.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.