449348-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallscontainrar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggavfallshantering Nya Karolinska Huddinge.
Referensnummer: LOC 1612-1351
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613800 Avfallscontainrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge sjukhusområde har en yta av cirka 411 700 m² BTA. På området, utomhus i nära anslutning till byggnader, finns fyra (4) stycken sorteringsplatser för byggavfall. Vid dessa sorteringsplatser ska Locum AB:s byggentreprenörer sortera sitt byggavfall i lämpliga behållare/containrar. På sjukhusområdets utkant finns även en inhägnad central omlastnings med plats för uppställning av större containers (längd 6 meter).
Åtagandet avser att ombesörja byggavfallshanteringen på sjukhusområdet med avseende på information till byggentreprenörer, avfallsinsamling, sorteringskontroll, interntransporter, omlastning, eftersortering, borttransport, behandling av uppkommit byggavfall samt återrapportering till B gällande avfallsmängder, transporter, avvikelser och övrigt som har betydelse för entreprenaden. Åtagandet innefattar ett totalansvar för L att vidmakthålla samtliga ovanstående funktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44613800 Avfallscontainrar, 44616200 Avfallstunnor, 45232470 Avfallsdepå, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtagandet avser att ombesörja byggavfallshanteringen på Huddinge sjukhusområdet med avseende på information till byggentreprenörer, avfallsinsamling, sorteringskontroll, interntransporter, omlastning, eftersortering, borttransport, behandling av uppkommit byggavfall samt återrapportering till B gällande avfallsmängder, transporter, avvikelser och övrigt som har betydelse för entreprenaden. Åtagandet innefattar ett totalansvar för att vidmakthålla samtliga ovanstående funktioner.