449368-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av farligt avfall.
Referensnummer: 2017/0792-VKF-061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hämtning och transport av farligt avfall från köparens ÅVC (återvinningscentraler) till anläggningen på Gryta och i vissa fall, kan hämtning ske på andra adresser efter överenskommelse.
Upphandlingen är uppdelat på 3 olika avtalsområden:
1. Transport av farligt avfall styckegods,
2. Transport av farligt avfall oljerundor,
3. Transport av Mobila återbruk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
. Transport av farligt avfall styckegods,
. Transport av farligt avfall oljerundor,
. Transport av farligt avfall Mobila Återbruk.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Transport
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90521400 Transport av radioaktivt avfall, 90521410 Transport av lågaktivt avfall, 90521420 Transport av medelaktivt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Farligt avfall.