449369-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av projektledare för nytt vattenreningsverk och exploateringsprojekt.
Referensnummer: KS2017/1900
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Enheten för Projekt- och programledning, som är en ny enhet i sektorn ”Samhälle och utveckling” har ett tillfälligt behov av extra projektledare för att avlasta befintlig personal under perioden då tf enhetschef rekryterar ny personal.
Upphandlingen avser två (2) projektledare:
Projektledare A: projektledare för nytt vattenreningsverk,
Projektledare B: projektledare med fokus på exploateringsprojekt.
Konsulterna bedöms omfatta 100 % av en heltidstjänst i (6) sex månader från tecknat avtal, med möjlighet till förlängning i (2) två omgångar (6) sex månader i taget. Sammanlagd avtalstid kan maximalt bli 18 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen